Codziennik, Książki, Teatr

Kanarek umiera pierwszy. Słuchowisko

Kanarek umiera pierwszy. Słuchowisko
W niedzielę, 19 marca, tuż po godz. 21:00 zapraszam do radiowej Jedynki na słuchowisko Marty Fox pt. „Kanarek umiera pierwszy” w re reżyserii Marii Brzostyńskiej.
Jest rok 1974. Na śląskim osiedlu familoków, w pobliżu szopienickiej Huty Metali Nieżelaznych, u dzieci występują różnego rodzaju poważne upośledzenia. Młoda lekarka Jolanta Wadowska- Król , próbuje znaleźć ich przyczynę. Zachęcona przez profesor Hager- Małecką z kliniki w Zabrzu, organizuje szeroko zakrojone badania krwi dzieci w całym rejonie. Z pomocą pielęgniarek, laborantek i innych kobiet, w tajemnicy przed władzami, przeprowadzają badania niemal 5000 dzieci. Zbierają i systematyzują wyniki. Ich rezultatem jest stwierdzona u dzieci ołowica. Przed młodą lekarką otwiera się kariera naukowa. Profesor Hager- Małecka jest promotorem pracy doktorskiej. Jednak zebrane materiały i analizy znikają w tajemniczych okolicznościach. Czy w gierkowskiej rzeczywistości uda się opublikować wyniki badań? Czy, dla ratowania życia i zdrowia rodzin tam żyjących , władze partyjne i lokalne zamkną hutę? Jak głębokie jest skażenie tego terenu? Czy kiedyś te tereny będą czyste ekologicznie?
Scenariusz napisałam w oparciu o moją powieść „Moja Ołowianko, klęknij na kolanko”, wydaną w wydawnictwie IBIS. Kiedy posłuchacie tej świetnej realizacji, kanarek zaśpiewa, bo i on jest bohaterem, który, niestety, umiera pierwszy. Na okładce książki wciąż śpiewa.
Realizator: Andrzej Brzoska
Opr. muz. Maria Brzostyńska
Obsada:
Bułka Grażyna, Leśniak Ewa, Kulik Katarzyna, Serwa Ewa, Malec Lucyna, Skolimowska Katarzyna, Sobiś Paulina, Bednarz Sabina, Brzostyński Jacek
in / 671 Views

3 komentarze

 • JANUSZ 18 marca 2023 at 22:13

  Czekam i wierzę ,że będzie super !

  Reply
 • JÓZEK 25 kwietnia 2023 at 15:39

  Pani Marto podobnie jak po przeczytaniu książki Moja Ołowianko, klęknij na kolanko tak i po wysłuchaniu słuchowiska dziękuję Pani za przypomnienie nam ,że istnieją takie wspaniałe postacie jak Pani Jolanta Wadowska – Król

  Reply
 • Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.