Codziennik, Dziennik lektur, Książki

Brawo, Olgo Tokarczuk!

Brawo, Olgo Tokarczuk!

Na półce z książkami stoi osiem Twoich książek, Olgo. Wszystkie przeczytałam. Każda była dla mnie ciekawa i ważna. Należę do tych pisarek, które nie udają, że nie czytają polskich twórców.

Najbardziej jednak lubię tę, której tam nie ma: „Annę Inn w grobowcach świata”. Długo by mówić dlaczego, powiem więc krótko. Ilekroć zdarza mi się pomyśleć, że jestem niezastąpiona albo ilekroć fantazjuję lub odgrażam się, że kiedyś ktoś za mną zatęskni, od razu widzę Twoje zdania:

„Nikt nie spostrzegł zmiany, nie wiedział, że umarłaś; nic się nie zatrzymało, nie zwolniło, nie wysiadły korki, nie zwarzyło się mleko, nie, nie, nie, nie. Nic i nie. Nie widziało, nie słyszało, nie czuło. Nie zauważyło, nie komentowało, nie żałowało”.

Czy można trafniej sprowadzić czytelnika z obłoków na ziemię? Ulepię Ci kiedyś za to pierogów z jagodami albo przyrządzę śledzie w majerankowym chruśniaku.

Gratulacje.

Olga Tokarczuk to jedyna Noblistka, z którą jestem po imieniu. I już więcej mi się to nie przydarzy.

in / 9708 Views

7 komentarzy

 • Barbara 11 października 2019 at 11:11

  „ Kiedy osiągamy szczyty
  obrastamy w mity”

  Aż wstyd się przyznać, że dopiero ten Nobel zmobilizuje mnie do przeczytania choćby jednej książki tej (podobno kontrowersyjnej) autorki.
  Powieść która posiada tysiąc stron, to już nie powieść tylko jakiś rodzaj psychanalizy samego jej autora .. Nie wyklucza to jednak że może być doskonała

  Nota bene, zastanawiające jest że francuskie pisarki (które są równie „dobre” jak i polskie) nie mają szczęścia do nagrody Nobla, a może szkoda …. widocznie taka już ich uroda …
  Serdeczne pozdrowia od Basi z Paryża

  Reply
 • Marta 11 października 2019 at 21:36

  Basiu. Nie zaczynaj czytania od Ksiąg Jakubowych. Przeczytaj najpierw.Biegunów.

  Reply
  • Barbara 15 października 2019 at 09:56

   No właśnie, mój przyjaciel przyniósł mi z biblioteki (w wersji francuskiej) „Księgi Jakubowe”, przeczytałam szybciutko (ale uważnie) pierwszy rozdział i … niestety … stwierdziłam że dalej nie dam rady … po prostu nuda, mnie w tej chwili ta tematyka nie interesuje … nie natrafiłam na żadne humorystyczne zdanie których przecież w Twoich książkach jest tak dużo (rodzynki w ciescie) .
   Mój przyjaciel, Claude, który całe życie spędza na czytaniu (wytrawnych pisarzy) nie jest entuzjastyczny … być może ta tematyka nas aktualnie „nie wciąga” ..
   Claude poprosił mnie żebym zapytała ciebie o poradę, jaką książkę tej pisarki radzisz nam przeczytać ; będziemy czytać po francusku … skosztuję tak jak radzisz „Bieguny”
   A w ogóle odnoszę wrażenie że ten kolejny polski literacki Nobel spłynął po Francuzach jak „woda po kaczce” ; są może wściekli lub zażenowani że Francuski są aż tak ignorowane ..
   Olga Tokarczuk jest jako pisarz we Francji bardzo mało znana … przez specjalistów literatury owszem … i to też ze znakiem zapytania ..
   Jest jednak tegoroczny francuski żeński Nobel z ekonomii …
   Tyle z Paryża …
   pozdrawiam stokrotnie
   Basia

   Reply
 • Marta 20 października 2019 at 21:58

  Basiu, spróbuj Biegunów albo Dom dzienny, dom nocny. Jej pisanie jest perfekcyjne, choć zimne.

  Reply
 • barbara 27 października 2019 at 22:58

  Zrobię zgodnie z Twoją poradą ale uwaga …

  Zawodowi historycy sygnalizują że ona fałszuje historię, historię Polski w dodatku ..

  jak to jest możliwe ????

  niestety nie wystarczy “dobrze” pisać, chodzi o coś więcej,

  światopogląd, filozofię … stosunek do Boga …

  Basia
  Paryz

  Reply
 • nannie 16 grudnia 2020 at 12:22

  Hello, I am Nannie a professional in content writing.

  I love solving people’s problems and make them happy. That is what I have been doing for decades now.
  I have been writing since I was 12 years old and never knew it would turn out to be a full-time career. I have also been able to handle several projects that involves writing. And I worked in three organizations as a volunteer to assist people.My passion has always been to help people succeed. And I go the extra mile to make that happen.
  I enjoy writing books and have helped people from countries like Mexico.
  I work with a service provider whose mission is to provide quality writing and make people happy. In fact, many clients come to me for help on a daily basis because they know I always deliver. And I will continue to provide nothing but the best to build trust like I have been doing for the past few years.

  Academic writer – Nannie – elearninag.com Corps

  Reply
 • nannie 18 grudnia 2020 at 18:06

  Thanks for stopping by my page! I’m Nannie.
  Even though I jokingly credit my grandmother for my writing talent, I know that it is a ability I have fostered from childhood. Though my aunt is a writer, I also started out young.
  I’ve always had a way with words, according to my favorite educator. I was always so excited in history when we had to do a research paper .
  Now, I help current students achieve the grades that have always come easily to me. It is my way of giving back to communities because I understand the obstacles they must overcome to graduate.

  Nannie Morris – Academic Writer – elearninag.com Band

  Reply
 • Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.