Codziennik, Dziennik lektur, Książki

Brawo, Olgo Tokarczuk!

Brawo, Olgo Tokarczuk!

Na półce z książkami stoi osiem Twoich książek, Olgo. Wszystkie przeczytałam. Każda była dla mnie ciekawa i ważna. Należę do tych pisarek, które nie udają, że nie czytają polskich twórców.

Najbardziej jednak lubię tę, której tam nie ma: „Annę Inn w grobowcach świata”. Długo by mówić dlaczego, powiem więc krótko. Ilekroć zdarza mi się pomyśleć, że jestem niezastąpiona albo ilekroć fantazjuję lub odgrażam się, że kiedyś ktoś za mną zatęskni, od razu widzę Twoje zdania:

„Nikt nie spostrzegł zmiany, nie wiedział, że umarłaś; nic się nie zatrzymało, nie zwolniło, nie wysiadły korki, nie zwarzyło się mleko, nie, nie, nie, nie. Nic i nie. Nie widziało, nie słyszało, nie czuło. Nie zauważyło, nie komentowało, nie żałowało”.

Czy można trafniej sprowadzić czytelnika z obłoków na ziemię? Ulepię Ci kiedyś za to pierogów z jagodami albo przyrządzę śledzie w majerankowym chruśniaku.

Gratulacje.

Olga Tokarczuk to jedyna Noblistka, z którą jestem po imieniu. I już więcej mi się to nie przydarzy.

in / 235 Views

2 komentarze

 • Barbara 11 października 2019 at 11:11

  „ Kiedy osiągamy szczyty
  obrastamy w mity”

  Aż wstyd się przyznać, że dopiero ten Nobel zmobilizuje mnie do przeczytania choćby jednej książki tej (podobno kontrowersyjnej) autorki.
  Powieść która posiada tysiąc stron, to już nie powieść tylko jakiś rodzaj psychanalizy samego jej autora .. Nie wyklucza to jednak że może być doskonała

  Nota bene, zastanawiające jest że francuskie pisarki (które są równie „dobre” jak i polskie) nie mają szczęścia do nagrody Nobla, a może szkoda …. widocznie taka już ich uroda …
  Serdeczne pozdrowia od Basi z Paryża

  Reply
 • Marta 11 października 2019 at 21:36

  Basiu. Nie zaczynaj czytania od Ksiąg Jakubowych. Przeczytaj najpierw.Biegunów.

  Reply
 • Napisz swoją opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.