Inne

Dlaczego czytam?

 

Dlaczego czytam?

Krótkaksiążeczka zatytułowana Pourquoi lire? (Dlaczego czytam?) francuskiegopisarza i publicysty Charlesa Dantziga wywołała we Francji spore poruszenie. Autoropowiada skąd wzięła się jego miłość do książek i sugestywnie prezentujepowody: dlaczego sięga po literaturę. W odpowiedzi posypały się wypowiedziinnych pisarzy, artystów, ale także zwykłych ludzi, jakby każdy nagle poczułnieodpartą ochotę, by dzielić się z innymi tym, dlaczego czyta. Dlaczego?

 

Oczywiściei ja odpowiadam sobie na to pytanie, dodając coraz to nowy punkt.

Naprzykład:

 1. Czytam, ponieważ mam w ten sposób możliwość rozmawiania z twórcami, w których pisaniu widzę mądrość i wrażliwość podobną mojej.
 2. Czytam, by słuchać żywych i umarłych.
 3. Czytam, by znaleźć słowa dobre.
 4. By lepiej siebie zrozumieć.
 5. By innych rozumieć.
 6. By w pisaniu innych znaleźć swoje myśli i poczuć się mniej samotnie.
 7. Czytam, by mieć otwartą głowę.
 8. …..
 9. Przy okazji: niewielu pisarzy polskich przyznaje się do czytania. A jeśli już to do czytania klasyki, tych wielkich nad wielkimi. Nigdy do tego, że przeczytali najnowszą powieść pisarza X lub pisarki Y. Po co wymieniać nazwiska, po co reklamować konkurencję? Lepiej powiedzieć, słyszałem w TV, że…Ja też słyszałam i zastanawiałam się, dlaczego nie powiedziano wprost: Andrzej Stasiuk w TV powiedział….
in / 1041 Views

6 komentarzy

 • ~MaG 3 stycznia 2011 at 19:11

  Bardzo dobry artykuł ! gratulacje ! Ksiązki wyrabiają przede wszystkim wyobraznie i przenosimy sie w jakis magiczny swiat , ksiazka pachnie ,i od wiekow mimo swojej niepozornosci jest synonimem tajemnicy słowa i intelektu ! Fenomen o ktorym dzisiejsza młodziez zapomina mysłac ze internet to zastapi – nic bardziej mylnego ! i zaden internet nigdy nie zastapi ksiazki ! ksiazka ma cos w sobie magicznego czego nie da sie wytłumaczyc ! pozdrawiam.

  Reply
 • ~ania 3 stycznia 2011 at 21:47

  czytam, by żyć..

  Reply
 • ~krycha 4 stycznia 2011 at 12:12

  Janusz Głowacki w TVN24 powiedział – tyle mądrych rzeczy, że wszyscy politycy, których zaprasza do swojego programu M.Olejnik ( niedawno w tym programie J.G. był gościem ), mogą mu buty czyścić. Czytam teraz jego ostatnią książkę ” Good night, Dżerzi”. Włodek już przeczytał, jak ja skończę, to podzielę się z Tobą – Marto, moimi wrażeniami. Ja czytam, bo to pozwala mi marzyć, o rzeczach, które nigdy się nie spełnią. Wszystkiego naj…. w nowym roku, dla Ciebie – Marto i JanuszaPozdrawiam, Krystyna

  Reply
  • ~Marta 4 stycznia 2011 at 12:14

   Dziekuję, odwzajmniam! Ja juz przeczytalam.

   Reply
 • ~irena 4 stycznia 2011 at 15:13

  A Norwid powiedzial: „Czytanie, jako galazka oliwna lub migdalowy kwiat”Czytam, bo lubie Irena

  Reply
 • ~Liliana 5 stycznia 2011 at 22:02

  Czytam, bo „literatura to pamięc czasownika pisac”.

  Reply
 • Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.