Inne

Mirra, kadzidło i zloto

Mirra, kadzidło i złoto

      Z okazji Nowego Roku bardzo lubię życzyć przyjaciołom mirra, kadziła i złota.

Tak mam od roku 1993, kiedyjeszcze pracowałam w Teatrze Dzieci Zagłębia i ówczesna dyrektorka ogłosiłakonkurs na  jasełka bożonarodzeniowe. Konkurswygrała Joanna Kulmowa, pisząc apokryf betlejemski o takim właśnie tytule. Wtymże teatrze odbyła się jego prapremiera, teatr też był wydawcą apokryfu wpostaci książkowej.

Widzę, że „Mirra, kadzidło izłoto” jest dziś grane w kilku teatrach.

 

      Sztuka Kulmowej w duchu przewrotnego moralitetu łączy motywy dwóchewangelicznych zdarzeń, a ściśle mówiąc, okoliczności towarzyszące wydarzeniomw betlejemskiej stajence i po wielu latach dopełniające się na Golgocie. Łączytę historię postać Barabasza, zbója i łotra, który – po uwolnieniu przez Piłataod kaźni na Golgocie – doświadcza ekspiacji i wybawienia od grzechu za sprawąboskiego miłosierdzia, łotrostwo Barabasza dato o sobie znać już w stajencebetlejemskiej, kiedy uległ pokusie zagarnięcia darów Trzech Króli…i stądtytuł sztuki, przywołujący jasełkowe skojarzenia.

    Czym jest złoto, każdy wie, kadzidło też. W czasachprzedrzymskich cena kadzidła przewyższała cenę złota, więc na jego zakup moglisobie pozwolić tylko najbogatsi.

Z mirrą gorzej.

Mirra – wonna żywicaotrzymywana z balsamowca mirry (Commiphora abyssinica).Dawniej służyła do balsamowania zwłok, jako pachnidło i kadzidło. Jako że zawiera związki terpenowe,jest gumą roślinną. Obecnie używana jest w przemyśle kosmetycznym.  (Wikipedia)

Olejek z mirry jest żółtawy, gorzkiw smaku i silnie aromatyczny. Stosowany w produktach kosmetycznych usuwanieprzyjemny zapach potu. Niszczy też bakterie ropne i trądzikowe. Obkurcza rozszerzonepory i ujędrnia skórę.

Ze względu na antyseptyczne działaniewyciąg z mirry jest składnikiem kremów, a także past do zębów. Dzięki swoimwłaściwościom regenerującym i wygładzającym zmarszczki jest chętniewykorzystywana w preparatach do cery suchej, wiotczejącej i zniszczonej.

 

Oczywiście składając życzenia, myślałamsymbolicznie.

Trzej Królowie (?) przynieśli wdarze to, co najlepsze.

Dary rozumiano potem symbolicznie: złotosymbolizowało – władzę królewską, kadzidło– kapłańską, mirra była zapowiedziąmęki Jezusa.

 

 Ja też życzę bliskim najlepszego, czyli mirry,kadzidła i złota, czymkolwiek  mirra i kadzidło są dla obdarowanego (wybór zależy od wyobraźni i marzeń). Złota życzę każdemu jednakowo, bokufereczek stóweczek, daj Boże.

 

PS. C+K+ M, to bynajmniej nieimiona Kacpra, Melchiora i Baltazara.

To litery błogosławieństwa: Christusmansionem benedicatNiech Chrystus błogosławi temu domowi.

Z biegiem czasu łacińska pisowniauległa spolszczeniu, „C” zastąpiono „K”.

I tak zostało do dziś.

 

in / 2109 Views

2 komentarze

 • Marta 7 stycznia 2011 at 08:52

  Chciałam usunąc błąd, na który uwagę mi zwróciła Czytelniczka z Pleszewa ( dziękuję) i zrobiłam to tak nieudolnie, ze usunęłam cały post, a wraz z nim usunęły się komentarze. Przepraszam. Nie tego chciałam.

  Reply
 • Marta 7 stycznia 2011 at 08:54

  Przepraszam takze dziewczynę z tego adresu:magda_l16@buziaczek.pl To jej miły komentarz na temat moich ksiązek mi się usunąl. Dziękuję za dobre slowa.

  Reply
 • Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.