Inne

Pierścień czystości

Pierścieńczystości

Zbliża się maj, niedługozakwitną kasztany,  młodzież zaczniezdawać egzaminy maturalne, a dzieci pójdą do I komunii świętej. Współczujęmłodym mamom na myśl, ile ich czeka obowiązków. I to nie tylko związanych zprzygotowaniem dziecka do tej duchowej chwili. Także i tych z przygotowaniemuroczystości od strony suto zastawionego stołu. Mało kto robi przyjęci Eu siebie  w domu, prawie wszyscy wynajmują restauracje.Trzeba je odpowiednio wcześnie zaklepać, no i zapłacić. Goście będą sięprześcigać we wręczaniu podarunków.

Ponoćnajmodniejszym w tym roku prezentem jest pierścień czystości. Kosztujeniewiele, bo można go kupić za 50 zł.

Jestem wszoku.  Przeczytałam właśnie taki otoartykuł:

Polak wariuje: pierścienieczystości dla 9-latków

„Ślubujęczystość do ślubu” – będą przysięgać niektóre polskie dzieci podczaspierwszej Komunii Świętej. Czy nie odrobinkę za wcześnie?

O nowatorskim podejściu polskichwiernych do edukacji seksualnej młodzieży donosi „Przekrój”. Moda przyszła do nas zeświatowej ojczyzny moralności – USA. Krajowym monopolistą w dziedziniedystrybucji pierścieni czystości jestSanktuarium Karoliny Kózkówny koło Tarnowa.

Kózkówna– polska błogosławiona katolicka – jako 16-latka poniosła śmierć broniącswojego dziewictwa przed rosyjskim żołnierzem. Dziś jest patronką RuchuCzystych Serc promującego wstrzemięźliwość seksualną przed ślubem.

Oddajmy głos”Przekrojowi”.

Pierścień czystości noszony napalcu ma wyrażać decyzję ozachowaniu czystości do ślubu i w chwili pokusy przypominać o złożonejobietnicy – tłumaczy ksiądz Zbigniew Szostak, kustoszsanktuarium.

W zeszłym roku sanktuarium sprzedało około 50 sztuk pierścieni, po 50 złotych każdy. W tymroku chętnych na zakup było już ponad półtysiąca osób. Większość w ostatnich tygodniach. Taki popytwiążą w sanktuarium z jednym: z prezentamina Pierwszą Komunię.

No ale czy przypadkiem takiobdarowany pierścieniem 9-latek w ogóle będziewiedział o co chodzi? W końcu Polska to nie Wyspy, gdzie na poważniemyśli się o akcjach rozdawania darmowych prezerwatyw uczniom pierwszychklas podstawówki.

Poza tym, jak czytamy na stronieinternetowej sanktuarium:

Jednym z podstawowych warunków abypierścień bł. Karoliny świadomie i godnie nosić jest bardzo osobista odpowiedź na pytaniedlaczego chcę go mieć.

Nie łudźmy się, odpowiedź 9-latka,który właśnie po raz pierwszy dostał Ciało Chrystusa i wymarzony odtwarzacz MP3raczej zabrzmi: „bo mama / ksiądz / babcia kazali” lub „podobami się”, a nawet, trawestując „Przekrój”, „bo nie będę musiał się myć„.

Kościół i na tę wątpliwośćodpowiada: kupujcie pierścienie lecz schowajcie je do szuflady i dawajcie, gdy przyjdzie odpowiedni czas.Z lekkim naciskiem na „kupujcie”.

Ksiądz Szostak nie jest zadowolonyz pomysłu wręczania pierścienia dzieciom. – Powinien być noszony od 18. roku życia,gdy idea jest zrozumiała – tłumaczy duchowny. – Babcia, która chce kupićwnuczce taki prezent, niechsama go założy i spróbuje wytrwać w czystości.

Profesor Zbigniew Lew-Starowiczpomysł ocenia jednoznacznie.

Rodzice mają różne głupawe pomysły, a przezpierścień wyrażają własne pragnienie, jakim jest wstrzemięźliwość seksualnadziecka (…) Przecież tosprawa nastolatki, czy chce zostać dziewicą do ślubu, czy nie.

Na koniec pozostaje już tylkopogratulować oryginalnego pomysłu na prezent dla 9-latka tym setkom wiernych zamawiającychreligijny gadżet. I życzyć powodzenie woswajaniu Bogu ducha winnego dziecka z „ideą czystej i pięknejmiłości”.

Paulina Witek

http://www.pardon.pl/artykul/4524/polak_wariuje_pierscienie_czystosci_dla_9-latkow/3

 

in / 3726 Views

24 komentarze

 • ~również Marta 17 kwietnia 2008 at 23:17

  a co właściwie ślubowałam podczas I komunii św.? bo nie pamiętam… i nie mówie z przekąsem, ale .. nie pamietamchyba było coś o czystości, o tym, że nie będę piła alkoholu.. i może coś jeszcze – nie wiempamiętam, że uroczystość nie była moja.. tylko mojej rodzinyoni bawili się rewelacyjnie przy stole z alkoholemja męczyłam się z kuzynkami i kuzynami – zabawiając ich w pokoju obok lub na podwórzu..sukienka też mi sie nie podobała – chciałam ładniejszą :))))))to tyle z moich wspomnień komunijnychchyba mówią same za siebie – jaki był mój świadomy wybór w wieku 9 lat..

  Reply
 • ~e. 18 kwietnia 2008 at 06:53

  Biznes jest biznes. „A co się dziwisz? „(jak mawiała mała bohaterka „Jasminum”, tak a propos:).

  Reply
 • marcinwlondynie@op.pl 18 kwietnia 2008 at 11:26

  fajnie wkomponowane linki.Zgadzam sie z 'e’ – czysty biznes (o, jak ironicznie to brzmi w kontekscie owego pierscienia…)

  Reply
 • ~Gosia 18 kwietnia 2008 at 15:52

  co jeszcze wymyślą.. ?zresztą.. co 9-latek może wiedziec o „zachowaniu czystości do ślubu”..chore

  Reply
 • ~Paulina 18 kwietnia 2008 at 17:20

  dziwnie zmienia się moda na prezenty.Najlepsze były kiedyś zwykłe,tradycyjne,a przy okazji praktyczne. PS.chciałabym prosić o rade.Moja córka ma problem z wyborem imienia na bierzmowanie.Może ty Marto miałabyś jakiś pomysł?

  Reply
 • ~klaudia 18 kwietnia 2008 at 20:42

  Witam Pani Marto:)mam nadzieje,iż podobało sie pani w naszym gimnazjum nr 3??:)ja pochwale sie wyszłam z naprawdę miłymi warzeniami:)zapraszamy częściej do naszego miasta;)

  Reply
 • ~czak192 19 kwietnia 2008 at 09:00

  Przypomniał mi się dowcip…- Która godzina?- Nie wiem, nie mam zegarka.- A co? U pierwszej komunii nie byłeś?- Byłem, ale gdy ja byłem, dawali łyżwy. I jeszcze tak a propos… A są takie pierścienie dla księży?

  Reply
 • ~Anita 19 kwietnia 2008 at 14:58

  Piękny blog ;] buziaki:*:* zostawiam również pozdrowienia dla pana Piotra Kupichy :*

  Reply
 • ~czytelniczka Gosia :) 20 kwietnia 2008 at 15:50

  Nawet nie wiedziałam że jest taki pierścień i nie uważam by był to dobry pomysł… cieszę się, że są blogi gdzie można poczytać o takich ciekawych rzeczach xD zwłaszcza, że w piątek miałam przyjemność poznać osobiście panią Martę Fox w Gimnazjum nr3 z Zgierzu i jestem zachwycona pani twórczością, pozdrawiam

  Reply
 • ~Jana 20 kwietnia 2008 at 16:52

  A gdyby tak do tego pierścienia dołączyć jeszcze pas cnoty? Klucz do niego w dniu komunii dostałby proboszcz i oddał go delikwentce dopiero w dniu ślubu.

  Reply
 • 1 2

  Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.