Inne

Pierścień czystości

Pierścieńczystości

Zbliża się maj, niedługozakwitną kasztany,  młodzież zaczniezdawać egzaminy maturalne, a dzieci pójdą do I komunii świętej. Współczujęmłodym mamom na myśl, ile ich czeka obowiązków. I to nie tylko związanych zprzygotowaniem dziecka do tej duchowej chwili. Także i tych z przygotowaniemuroczystości od strony suto zastawionego stołu. Mało kto robi przyjęci Eu siebie  w domu, prawie wszyscy wynajmują restauracje.Trzeba je odpowiednio wcześnie zaklepać, no i zapłacić. Goście będą sięprześcigać we wręczaniu podarunków.

Ponoćnajmodniejszym w tym roku prezentem jest pierścień czystości. Kosztujeniewiele, bo można go kupić za 50 zł.

Jestem wszoku.  Przeczytałam właśnie taki otoartykuł:

Polak wariuje: pierścienieczystości dla 9-latków

„Ślubujęczystość do ślubu” – będą przysięgać niektóre polskie dzieci podczaspierwszej Komunii Świętej. Czy nie odrobinkę za wcześnie?

O nowatorskim podejściu polskichwiernych do edukacji seksualnej młodzieży donosi „Przekrój”. Moda przyszła do nas zeświatowej ojczyzny moralności – USA. Krajowym monopolistą w dziedziniedystrybucji pierścieni czystości jestSanktuarium Karoliny Kózkówny koło Tarnowa.

Kózkówna– polska błogosławiona katolicka – jako 16-latka poniosła śmierć broniącswojego dziewictwa przed rosyjskim żołnierzem. Dziś jest patronką RuchuCzystych Serc promującego wstrzemięźliwość seksualną przed ślubem.

Oddajmy głos”Przekrojowi”.

Pierścień czystości noszony napalcu ma wyrażać decyzję ozachowaniu czystości do ślubu i w chwili pokusy przypominać o złożonejobietnicy – tłumaczy ksiądz Zbigniew Szostak, kustoszsanktuarium.

W zeszłym roku sanktuarium sprzedało około 50 sztuk pierścieni, po 50 złotych każdy. W tymroku chętnych na zakup było już ponad półtysiąca osób. Większość w ostatnich tygodniach. Taki popytwiążą w sanktuarium z jednym: z prezentamina Pierwszą Komunię.

No ale czy przypadkiem takiobdarowany pierścieniem 9-latek w ogóle będziewiedział o co chodzi? W końcu Polska to nie Wyspy, gdzie na poważniemyśli się o akcjach rozdawania darmowych prezerwatyw uczniom pierwszychklas podstawówki.

Poza tym, jak czytamy na stronieinternetowej sanktuarium:

Jednym z podstawowych warunków abypierścień bł. Karoliny świadomie i godnie nosić jest bardzo osobista odpowiedź na pytaniedlaczego chcę go mieć.

Nie łudźmy się, odpowiedź 9-latka,który właśnie po raz pierwszy dostał Ciało Chrystusa i wymarzony odtwarzacz MP3raczej zabrzmi: „bo mama / ksiądz / babcia kazali” lub „podobami się”, a nawet, trawestując „Przekrój”, „bo nie będę musiał się myć„.

Kościół i na tę wątpliwośćodpowiada: kupujcie pierścienie lecz schowajcie je do szuflady i dawajcie, gdy przyjdzie odpowiedni czas.Z lekkim naciskiem na „kupujcie”.

Ksiądz Szostak nie jest zadowolonyz pomysłu wręczania pierścienia dzieciom. – Powinien być noszony od 18. roku życia,gdy idea jest zrozumiała – tłumaczy duchowny. – Babcia, która chce kupićwnuczce taki prezent, niechsama go założy i spróbuje wytrwać w czystości.

Profesor Zbigniew Lew-Starowiczpomysł ocenia jednoznacznie.

Rodzice mają różne głupawe pomysły, a przezpierścień wyrażają własne pragnienie, jakim jest wstrzemięźliwość seksualnadziecka (…) Przecież tosprawa nastolatki, czy chce zostać dziewicą do ślubu, czy nie.

Na koniec pozostaje już tylkopogratulować oryginalnego pomysłu na prezent dla 9-latka tym setkom wiernych zamawiającychreligijny gadżet. I życzyć powodzenie woswajaniu Bogu ducha winnego dziecka z „ideą czystej i pięknejmiłości”.

Paulina Witek

http://www.pardon.pl/artykul/4524/polak_wariuje_pierscienie_czystosci_dla_9-latkow/3

 

in / 3610 Views

24 komentarze

 • ~Hurta 20 kwietnia 2008 at 17:37

  Skąd pani bierze pomysły na tak świetne książki?No tak…Pani już się urodziła z tym czymś czyli z talentem…Buziole =*

  Reply
 • Flakonik 21 kwietnia 2008 at 13:50

  A już myślałam, że nic mnie nie zdziwi po byciu (mimowolnie) świadkiem święcenia samochodów! Ech, Polsko! 🙁 Pozdrawiam

  Reply
 • ~Maja 3 maja 2008 at 11:43

  Pani jest katoliczką:)? Proszę mi odpowiedzieć na to pytanie, jestem Pani fanką;)

  Reply
  • ~Zosia 3 maja 2008 at 14:51

   Czy nie uwazasz, ze to zbyt ciekawskie pytanie?

   Reply
 • ~zofia 25 maja 2008 at 10:32

  Marta widzę ze twoja wiara jest na poziomie przedszkolaka, jeżeli w ogóle jest. Na pewno na I Komunii nie było obietnic tego typu o których tutaj wspominasz. Przy Bierzmowaniu jest obietnica, że nie będę pić alkoholu, palić papierosów i używać narkotyków, ale to wydaje mi sie jest już odpowiedni wiek bo 15-16 lat!!!!I nie widzę w tym nic złego tylko samo dobro , które wychodzi z pożytkiem dla zdrowia. Natomiast o zachowaniu czystości nic nie ma , chociaż ja jestem za jej zachowaniem dla tego jedynego :)czyli dla mężczyzny za którego wyjdę.

  Reply
  • ~Marta 25 maja 2008 at 10:53

   A ja widzę, że Ty czytasz bez zrozumienia ! Absolutnie. Bo nic nie pojęłas z tekstu, ktory napisałam.

   Reply
  • Einfach_Asia 25 maja 2008 at 11:31

   Gdy miałam 9 lat ja i moi rówieśnicy zostaliśmy praktycznie zmuszeni do przysięgania, że nie będziemy pić alkoholu, palić papierosów itp. do ukończenia 18/21 roku życia (te 21 to już totalne fanaberie proboszczy, które nic nie dają, bo i tak większość przyrzeczeń już została złamana). Gdy miałam 14 lat większość moich znajomych przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, również pod przymusem („Bo nie będziesz mógł wziąć ślubu w kościele”).Myślę, że tak naprawdę dopiero teraz, mając 17 lat zaczynam rozumieć, co to wszystko ma na celu. Dopiero teraz zaczynam się też zastanawiać nad tym, jaki sens ma czystość przed ślubem. Być może to dobrze, że te kilka lat temu przyjęłam I Komunię Świętą, choć dokładnie nie rozumiałam tego sensu, że kilka lat później poszłam do Bierzmowania, ale myślę, że najważniejsze jest to, że teraz sama zaczynam rozumieć, o co naprawdę chodzi. I sądzę, że rozumiejąc choć trochę sens np. tej czystości przed ślubem, obędę się nawet bez pierścienia czystości ;P

   Reply
  • ~ann 25 maja 2008 at 12:52

   A ja przy pierwszej Komunii przysiegałam, ze nie bede pić alkocholu do 18 lat.

   Reply
   • ~ann 25 maja 2008 at 12:53

    Hehe, dopiero teraz się skapnęłam, ze pani jest jedną z moich ulubionych pisarek. Gorące pzodrowienie :*

    Reply
 • ~semigikahara 25 maja 2008 at 12:03

  Czarni sprzedają srebrne obrączki po 50 zł.Ciekawe jaka jest ich RZECZYWISTA wartośc handlowa.

  Reply
 • ~xyz 25 maja 2008 at 12:14

  jeśli chodzi o osobliwe prezenty na 1 komunię to niektórzy rodzice fundują swoim córką (nietanie) szczepionki na raka szyjki macicy..(9-latki z reguły są dziewicami więc taka szczepionka ma sens no i zabezpiecza na całe życie przed chorobą, na która w Polsce rok rocznie umiera mnóstwo kobiet) czy nie mądrzejsze??

  Reply
 • ~Iwonat 25 maja 2008 at 16:06

  LUDZIE! to jeszcze dzieciaki, czy te wszystkie cacka mają im zapewnić to, że je KOCHAMY!

  Reply
 • loleeta@poczta.onet.pl 25 maja 2008 at 20:06

  Już sam pomysł indoktrynowania małych niewinnych dzieci jest absurdem i jakoś pierścień czystości wcale mnie nie dziwi, poroniony pomysł godny poronionego pomysłu samej komunii świętej przyjmowanej przez 8letnie dzieci. Takie dziecko nie jest w stanie podjąć samodzielnie decyzji nie tylko o swojej seksualności ale o swojej religijności także, szczególnie jeżeli jest nachalnie indoktrynowane odkąd tylko zaczyna coś rozumieć tak jak ma to w Polsce miejsce. Pierścień według niektórych duchownych katolickich jest potrzebny już 8 letniemu dziecku, na co dzień stykającemu się z pokusami nieczystości (książki, gazety, telewizja internet, aaaaa!), by wiedziało co mu wolno, a co nie!!! Tak sie wychowuje ludzi z umiejętnością samodzielnego myślenia.

  Reply
 • ~http://otulonamarzeniami.blog.onet.pl/ 25 maja 2008 at 22:03

  świetny blog, pozdrawiam

  Reply
 • 1 2

  Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.