Matka Polka w 14. odsłonach lub stacjach, jak kto woli

Matka Polka Boska. Dzielna i ofiarna. Zdeterminowana i pokorna. Żebrząca o litość. Ucząca miłości do ojczyzny. Przygotowująca syna do roli konspiratora i męczennika za sprawę narodową. Córkę do roli żony i matki. Opatrująca rany. Czysta i niepokalana, jak Matka Chrystusa. Bezcielesna. Dumna. Heroiczna. Wielbiona. Niemyśląca o sobie, troszcząca się o dom i rodzinę. Kapłanka Dowiedz się więcej

Eufemizmy

Eufemizmy są wyjątkowo w Polsce hołubione, ale tylko tam, gdzie chodzi o hipokryzję. Mówi się: „Mija się z prawdą”, zamiast wprost „kłamie”. Mówi się: „On jest słaby, wczorajszy, widział szklanego boga”, zamiast wprost: „On jest pijany”.Terlikowski o kardynale Dziwiszu powiedział: „Kardynał oszczędnie dysponuje prawdą”. Dyplomatycznie. A można było wprost: Kłamie.

Covid bez reguł (2)

Szpital W szpitalu ucieszyłam się, kiedy zobaczyłam nad swoją twarzą czerwone rogi renifera. Powiedział ludzkim głosem: Renifer we wrześniu, fajnie, co, nie? A potem próbował mi podać kilka łyżek zupy, mówiąc: Trza jeść, bo inaczej będzie pani miała takie chude nogi, jak ja, kilkanaście kilogramów w dół. Fajnie, pomyślałam, renifer Dowiedz się więcej

Covid bez reguł (1)

Początki Kiedy pod koniec stycznia tego roku przyjaciółka lekarka przysłała mi spis tego, co powinnam kupić w aptece, by mieć zabezpieczenie na czas epidemii, nie zbagatelizowałam jej przestróg, dzięki czemu miałam zapas środków do dezynfekcji, maseczek, gumowych rękawic i środków czystości. Nawet butelkę spirytusu kupiłam i mąż pochwalił moją przezorność. Dowiedz się więcej

Mój kanał na Youtube

Drodzy Czytelnicy, przyszedł i do mnie ten czas, że trzeba mi się zmierzyć z nowoczesnością, dlatego otworzyłam kanał na Youtube. Wymusiła to na mnie po trosze pandemia, spotkania online. Brakuje mi kontaktu z Czytelnikami. Postrzegana bywam jako powieściopisarka, a przecież wydałam też kilka tomików wierszy i czuję się najpierw poetką. Dowiedz się więcej

Katowice nie wierzą łzom

Rozmowa o mieście, w którym spędzam swoje życie. Książka o Katowicach jest już napisana. Teraz trzeba mi szukać wydawcy. Poniżej link do rozmowy – spotkania online, zorganizowanego przez Bibliotekę Śląską. Miłego słuchania. https://www.facebook.com/BibliotekaSlaskaKatowice/videos/921525955011882/UzpfSTEwMDAwMTc1NjUxNzUxMTozMDc2MDM2MTc1Nzk4MjM2/