Codziennik, Dziennik lektur

Premiera „Ołowianki”

Premiera „Ołowianki”

Powieść „Moja Ołowianko, klęknij na kolanko” to rzecz o życiu Jolanty Wadowskiej-Król, która w latach 70.i 80. XX wieku leczyła dzieci zatrute ołowiem emitowanym z huty w Szopienicach. W książce jej dramatyczną przeszłość odkrywa 17-letnia Weronika i konfrontuje ją ze światem swoich zawirowań emocjonalnych. Narracja idzie więc 2-torowo, jest „teraz”, ale jeszcze przed pandemią, i są lata 70- 80.

Wszystko, co związane z biografią lekarki jest faktem.

Napisałam jednak powieść, więc Weronika jest w niej fikcyjną postacią.

 Weronika podziwia walkę lekarki, jej batalię z reżimem. Odkrywa, jaką cenę przyszło lekarce zapłacić  za wierność swoim zasadom. Stawia sobie też pytania, czy na Śląsku doszło do ludobójstwa ekologicznego?

Przekreślono Jolancie Wadowskiej-Król naukową karierę, nie pozwolono obronić napisanego doktoratu, ponieważ skala toksycznego działania ołowiu i innych pierwiastków emitowanych z huty w Szopienicach była tematem tabu.

Kiedy poznałam historię doktor Król, zwanej też w Szopienicach „Królką” albo Matką Boską Szopienicką, pomyślałam, że o takiej kobiecie trzeba pisać, bo jest kogo podziwiać.

  • Jolanta Wadowska-Król jest bohaterką i każdy powinien o niej usłyszeć. Choć ona sama twierdzi, że robiła tylko to, co do niej należało. Oby więc tak każdy pracował i nie chodził do pracy za karę.
  • Premiera powieści, a także spotkanie promocyjne odbędzie się 14 października, w czwartek, o godz. 17. 30, w bibliotece Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, na ulicy Warszawskiej 14.
  • Pani doktor Wadowska-Król już pogłaskała żółtego kanarka na okładce. Ona wie, dlaczego ten kanarek. Czytelnicy też mogą się dowiedzieć, zapraszam więc na spotkanie.
in / 862 Views

Brak komentarzy

Napisz swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.