Inne

Twoje imię

     Ewa, bohaterkaksiążki Doroty Terakowskiej „Ono”, myśli o sobie tak: „Gdybym miała na imięAndżelika, od razu byłabym kimś innym. Andżelikę na pewno spotykałyby w życiuromantyczne przygody, Sandra byłaby bogata, a Patrycja powinna być elegancka.(…) Dostajesz imię i stajesz się kimś konkretnym. (…). A kim jest Ewa?Nikim w tłumie Ew”.

 

    Zanim wdzieciństwie poczujemy wartość swojego imienia, zanim nabierze ono dla nasznaczenia, stanie się częścią nas samych, naszej tożsamości,  najpierw jest wizytówką rodziców czyopiekunów. Bo to oni nam imię nadali. Imię świadczy o ich aspiracjach,upodobaniach, często o środowisku.

     Czy zauważyliście,że często imiona pochodzenia obcego lub imiona idoli kultury masowej są typowedla ludzi bez wykształcenia, a wśród inteligencji przeważają imiona tradycyjne:Staś, Zosia, Jasiu. W domach samotnej matki częściej pojawiają się Andżeliki,Arlety, Patryki.  Może ich mamy miałynadzieję, że niezwykłe imię przyniesie niezwykłe życie?

     To bardzo ważnedobrze się czuć ze swoim imieniem.

Kiedy rodziłam Madzię,swoją starszą córkę, obok mnie rodziła Cyganka. Nikt wtedy nie słyszał o „rodzeniupo ludzku”. Na sali leżało kilka kobiet, każda przypisana do swojego łóżkaginekologicznego, marudząca w swoim tempie. Cyganka co kilka minut schodziła złóżka, bo musiała zapalić. Potem wzięła dwa głębsze oddechy i urodziła chłopca,po czym znów poszła zapalić. Powiedziała, że syn będzie miał na imię Strauss. Właśniewtedy leciał w TV serial o rodzinie słynnych kompozytorów. W szpitalu trzebabyło podać imię dziecka, pod jakim go zapisywano w  Urzędzie Stanu Cywilnego. I Kiedy zapytanoCygankę, podała słowo Strauss. Tłumaczono jej, że tak nie może być. Proponowanoróżne popularne imiona, ale okazało się, że żadne jej się nie podobało. W końcuzgodziła się na Jana, mówiąc, że nieważne, co będzie w papierach, bo i tak synbędzie nazywany Straussem.

 

     Kiedyś spotkałamdziewczynę o imieniu Kinga. Wstydziła się tego imienia. Obiecałam jej wtedy, żebohaterka mojej powieści („Niebo z widokiem na niebo”) będzie nosiła to piękneimię. Bo piękne. Prawda?

 

in / 5055 Views

29 komentarzy

 • ~GLKmJUYOe 9 marca 2011 at 10:53

  3vn0fb ysvvtyjcmxfl, [url=http://uetimtsncnxk.com/]uetimtsncnxk[/url], [link=http://ssxasenicsoh.com/]ssxasenicsoh[/link], http://fcolximqqixy.com/

  Reply
 • ~AJzlPJUW 18 marca 2011 at 06:20

  tIL177 kkzpwdidggrl, [url=http://jnowidycjbjb.com/]jnowidycjbjb[/url], [link=http://bvemjdpiwknb.com/]bvemjdpiwknb[/link], http://orqydcbzsocv.com/

  Reply
 • 1 2 3

  Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.