Inne

Wolontariusz

Wolontariusz

 

      Nie mogę przestaćo Nim myśleć.

Jest niebywalepunktualny. Zamykał drzwi o 15. 05, ponieważ nie było gości zapowiedzianych nagodz. 15.00.

Jest synem organistyw Bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku.

Ukończył Szkołę Starszych Przysposobienia Wojskowego, Szkołę Podchorążychwe Włodzimierzu Wołyńskim. W czasie wojny ukrywał się, bo był poszukiwany przezgestapo.

Kiedy przeszedł na emeryturę, śniło mu się, że umarł i trafił do nieba. Wystraszyłsię, bo nie było tam ani chórów anielskich, ani bliskich mu zmarłych. Nie byłonikogo, prócz starca, który powiedział: – Wracaj, skąd przyszedłeś, zabierajsię do pracy, masz dużo do zrobienia.

      I wtedy zatrudnił się jako wolontariusz w zabytkowej bibliotece przyklasztorze ojców bernardynów w Leżajsku. Pracuje tam do dziś, od ponad 30.lat.

Jest wspaniałym gawędziarzem.

Ksiązki wpisuje do ksiąg inwentarzowych ręcznie, kaligrafując każdąliterkę. Na półkach ustawia je wedle numerów wprowadzenia do ewidencji. Naprzykład: regał 50, półka II, egz. 35 458. Dlatego najnowsza powieśćPilcha stoi obok ksiązki o tematyce psychologicznej. Opracował katalog wedługnazwisk.

Dba o starodruki i  bieżącyksięgozbiór.

     Uśmiecha się i chętnie pokazuje swoje dzieło. Nazywa siebie kronikarzem.Jest autorem książek: ” Kult Matki Bożej Pocieszenia w Bazylice OO.Bernardynów w Leżajsku”, „Sanktuarium Maryjne Ojców Bernardynów wLeżajsku”, Historia posiadłości Klasztoru Ojców Bernardynów w Leżajsku”.

Ma 92 lata. Błyskotliwy umysł.

Nazywa się Zbigniew Jan Larendowicz.

Musiałam go uściskać.

  Pan Zbigniew Jan Larendowicz, lat 92,   bibliotekarz-wolontariusz w bibliotece klasztornej w Leżajsku. Zbiór starodruków.

  

 Kazimierz Dolny, psiak ze złotą od głaskania mordką.

in / 1290 Views

5 komentarzy

 • ~Jola 26 października 2007 at 16:55

  Ale fajne fotki !

  Reply
 • ~Mila 26 października 2007 at 18:17

  Ja nie na temat, ale muszę to napisać. Dziękuję zespołowi Feel za piosenkę „Pokaż na co cię stać”. Szczególnie autorowi słów. Pozdrawiam 🙂

  Reply
 • ~sil 26 października 2007 at 22:47

  wspaniałe w tym wszystkim jest to, że ten Pan mimo swoich 92 lat nadal ma siłę i chęć, by poświęcać swój czas dla biblioteki. podziwiam, bardzo podziwiam i żałuję, że nie mogę tego Pana osobiście poznać.

  Reply
 • ~paula puławy 27 października 2007 at 20:02

  hey to ja paula z puław byłam na spotkaniu z pania w bibliotece miejskiej w Górze Puławskiej… Kazimierz to piękne miasto. To świetnie ze skusiła sie paniją odwiedzić… pozdrawiam.. paula

  Reply
 • ~ela 24 kwietnia 2010 at 19:33

  Wszystkiego Dobrego dla pana bibliotekarza.!

  Reply
 • Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.