Inne

Rzeszów

Rzeszów

 

     Po raz pierwszy jestem wRzeszowie, aż wstyd. Nie przypuszczałam, że to takie piękne miasto. Niewielejeszcze widziałam, tyle, co  z okiensamochodu i podczas spaceru po rynku i uliczkach wokół niego. Mam bzika napunkcie miast i miasteczek z prawdziwymi rynkami, po części dlatego, żemieszkam w mieście, gdzie nie ma architektonicznego rynku. W Rzeszowie na rynkucud-ratusz, stara studnia, kamieniczki z XV i przełomu XIX/ XX wieku. Pod nimi kopano piwnice i lochy w celachobronnych i gospodarczych ( udostępniono trasę do zwiedzania, 250 m, obejmującą 34 piwnicena różnych poziomach – najniższa jest na głębokości 10 metrów). W ogóle …to całemiasto jest na różnych poziomach – schody, przejścia, niżej, wyżej, uwielbiamto.

     Część rynku jest rozkopana,ponieważ buduje się tutaj podest murowany, rodzaj stałej „sceny”, na którejbędą się odbywać miejskie imprezy. Niestety, tenże podest, umieszczony tuż przyratuszu, zasłaniać będzie widok na kamieniczki, leżące po drugiej stronierynku. Fatalny to pomysł.

     Ileż na tym rynku restauracyjek,kawiarń, pubów, barów: Da Vinci, Życie jest piękne,  Havana, Va Bank…Wszystko z klimacikami. Zawszemi wtedy żal, że w Katowicach nie mam takiego jednego miejsca, gdzie mogłabym cośwybrać w zależności od nastroju.

     Przez 2 dni była u mnieprzyjaciółka, niemiecka poeta, Tina Stroheker. Zamiast do centrum Katowic,pojechałam z nią do Mikołowa, to tylko 7 km od mojego domu. W Mikołowie jest małyrynek z fontanną, tryskającą w rytm walców Straussa, jest Instytut Mikołowski, mieszczącysię w mieszkaniu Rafała Wojaczka, poety ( a tam zawsze poeci – Krzyś Siwczyk,który grał Wojaczka w filmie o nim, Maciek Mielecki, Paweł Targiel, MaciejMalicki). Są fajne sklepiki, jest pierogarnia, gdzie różnorodność pierogów dowyboru przyprawia o zawrót głowy.

 

    Umęczona jestem, miałam wielcesatysfakcjonujące spotkania autorskie. To miłe wszędzie spotykać swoichczytelników i mieć nadzieję, że po spotkaniu mi ich przybędzie. Pisarz nieistnieje bez czytelników.

Dobranoc.

in / 1318 Views

7 komentarzy

 • ~Mila 11 października 2007 at 22:58

  Zostawiłam komentarz pod postem 'inteligencja emocjonalna’.

  Reply
 • ~Kinga 12 października 2007 at 19:49

  Byłam na jednym spotkaniu autorskim z panią, w Mielcu. Bradzo mnie pani zaciekawiła. Ciekawa barwa głosu, taka spokojna:) Mimo że fragmenty swoich książek które pani przytaczała wywołały szmery pośród zgromadzonej młodzieży, myślę że całkiem zaciekawiły 🙂 i mimo tej kontrowersji 🙂 Pozdrawiam i życzę twórczej weny do końca życia i jeden dzień dłużej 🙂

  Reply
 • ~Ewelina 12 października 2007 at 21:19

  Pani Marto, byłam na spotkaniu z Panią i tak jak Pani radziła chciałam porozmawiać z mamą, ale mama jak nie miała czasu tak nie ma go dla mnie dalej. Zaczęłam czytać Paulinę w orbicie kotów z moim kotem na kolanach. Szkoda, że dorosli… tacy są…

  Reply
 • ~Kaśka 12 października 2007 at 21:28

  Chiałam Pani podziękowac za wspaniałe spotkanie, które odbyło się Bibliotece w Kańczudze. Mam nadzieje, że jeszcze kiedyś wpadnie Pani do nas. Pozdrowienia od koleżanek.

  Reply
 • ~Paulinka 13 października 2007 at 19:49

  oo tak Rzeszów piękne miasto! a była Pani kiedyś w Sandomierzu?!

  Reply
  • ~Marta 13 października 2007 at 22:34

   Kiedyś, bardzo bardzo dawno temu…

   Reply
 • ~wisłok 13 października 2007 at 22:19

  Rzewszówek się Pani podobał, też coś. Ja tam mieszkam od urodzenia i nic ładnego nie widzę, a mentalność…

  Reply
 • Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.