Inne

Majątek, czyli tabu

Jednego z moich znajomych wyjątkowo irytowało pytanie o to, gdzie pracuje.
Nad sobą – odpowiadał tym bardziej dociekliwym, co bynajmniej nie ukrócało dociekań, bo zawsze kończyło się sakramentalnym „ale przecież z tego nie ma pieniędzy”.

Pieniądze, ot, co.
Można je zarabiać albo dziedziczyć.
Można też kraść.

Pieniądze – największe dzisiejsze tabu. Nie seks, jak kiedyś, ale pieniądze. Ile kto ich ma i skąd, ile wydaje, skoro nie ma, a ma, bo przecież jeździ nowym autem i był na wypasionych wakacjach, czym pochwalił się na Facebooku.
U nas się zwykło mówić, że ma się miesięcznie nie więcej niż trzy tysiące w rodzinie, ale gdyby tak podsumować, wychodzi, że wydaje się sześć tysięcy miesięcznie, a za różnicę pomiędzy stanem faktycznym, a domniemanym, kupuje się pod koniec roku nowy samochód albo parcelę w górach.
Mieć więcej, i więcej, i jeszcze, bo pieniądze określają twój status społeczny. Decydują, czy patrzysz komuś w oczy, czy na niego z góry albo i wcale, bo po co. W chciwości nie ma słowa „stop”.
Pieniądz daje pieniądz, jak czerwień daje czerwień.

Prawdziwym miernikiem bogactwa jest to, ile byłbyś wart, gdybyś stracił wszystkie pieniądze.

in / 1340 Views

3 komentarze

 • ~zielonamalpa 12 września 2013 at 18:06

  Niestety, ale rzeczywiście nieraz oceniamy ludzi według ich majątku. A już najgorzej, kiedy ktoś wśród wszystkich zalet danej osoby dostrzega jedynie majętność. I próbuje ją wykorzystać.

  Reply
 • Marta 12 września 2013 at 19:34

  Trafny komentarz, dziękuję.

  Reply
 • ~Bluebell 13 września 2013 at 17:06

  Nie ma się co tak przejmować jak inni nas oceniają. Wartość człowieka określają jego czyny. Pewno, że wielokrotnie dużo zależy od tej oceny przez drugich, lecz ostatecznie i tak określają nas nasze czyny; tylko, że i czyny mogą być błędnie ocenione. Dobrze, że Wszechmocny najlepiej nas zna i ocenia.

  Reply
 • Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.