Inne

Skrzypce i miłość, czyli Nadir Aliyew

Skrzypce i miłość, czyli NadirAliyew

 

     Kto tak pięknie gra? –pomyślałam, przechodząc wieczorem ulicą Grodzką w Krakowie.

Patrzę i oczom nie wierzę –  przy bramie kościoła św. Andrzeja naskrzypcach szaleje z wdziękiem Nadir Aliyew. Dobrze wybrał miejsce: dźwięk sięniesie, dając świetny efekt akustyczny. Wśród dużej grupy słuchaczy zauważamBasię Marek, poetkę, żonę Nadira.

     Nie wiedzieliśmy się co najmniejz pół roku, choć mieszkamy w Katowicach. Musiałam przyjechać do Krakowa, by ichspotkać? Doprawdy, świat jest mały jak kaczy kuper.

Nadir jest z pochodzenia krymskimTatarem. Grał w Operze Krymskiej w Symferpolu. Skończył tamtejszą szkołęmuzyczną, którą sto lat temu założył Siergiej Rachmaninow. W 1996 roku spakowałzabytkowe skrzypce i przyjechał do Polski. Także do Katowic. Znalazł„akustyczną” bramę na deptaku Staromiejskim i koncertował.

      I jak to nie tylko w bajkachbywa, przechodziła tamtędy Basia Marek, poetka, zasłuchała się zapatrzyła.Zaprosiła Nadira do domu. Oboje byli po różnorakich „przejściach”. Rozkochali się w sobie, wzięli ślub. Różnica wieku nie stanowiłaproblemu, choć nie tylko nasza kultura dziwi się związkom, w których kobietajest starsza od mężczyzny. Przedziwnie czarowni to ludzie, żyjący muzyką,poezją i dobrymi uczuciami.

      Nadir gra utwory z szerokopojętej klasyki, opery, operetki, utwory taneczne, ale także lirykę celtycką,muzykę filmową. Koncertuje także w instytucjach kultury, często w programachpoetycko-muzycznych.

 

Ależ się przykleiłam.

  

Nadir Aliyew

 

in / 1199 Views

4 komentarze

 • ~Moniaczek 7 maja 2012 at 15:05

  Skrzypce są piękne! A cóż to dopiero jak są w duecie z instrumentem klawiszowym…cudowne! Do najpiękniejszych rzeczy stworzonych przez człowieka można zaliczyć nie tylko poezję, ale również muzykę. Może coś jeszcze? Nie wiem, już nic innego mi nie przychodzi do głowy.

  Reply
  • ~Bluebell 7 maja 2012 at 17:50

   Ja lubie jeszcze malarstwo i basnie, ale basnie to poezja …. Moze wszystko, co piekne i dobre jest poezja …

   Reply
 • ~polaaa 8 maja 2012 at 12:56

  Witam Pani Marto! Nie wiem czy mnie Pani pamięta, dawno tutaj nie zaglądałam i niestety nie odzywałam się z powodu narastających obowiązków w szkole. Teraz jednak nie mogłam nie napisać. Dziś dowiedziałam się, że zawita Pani 13 czerwca do Strawczyna! 🙂 Nie ma Pani pojęcia jak ogromnie się cieszę i jestem podekscytowana. Oczywiście na spotkanie postaram się przyjść! 🙂 Jestem taka wdzięczna, że odwiedzi Pani tę małą wieś, z której pochodzę. Już wcześniej pisałam, że ogromnym zaszczytem byłoby zobaczyć Panią! Mam nadzieję, że spodoba się Pani krajobraz Gór Świętokrzyskich :)Pozdrawiam gorąco i do zobaczenia!

  Reply
  • ~Marta 8 maja 2012 at 15:48

   Buźka, trzymam za słowo, czekam. Pozdrawiam.

   Reply

  Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.