Inne

Dalida

 

Dalida

Dalida, właściwie Yolanda Gigliotti (ur. 17 stycznia 1933 w Kairze,zm. 3 maja 1987 w Paryżu) – piosenkarka włoskiego pochodzenia, która zrobiła karierę we Francji.

Jak śpiewała, pamiętam.

Poniżej wklejam link dosłynnego przeboju „Parole, parole”.

http://www.youtube.com/watch?v=_ifJapuqYiU

W nocy z 2 na 3maja 1987 rokuDalida popełniła samobójstwo, połykając 120 pigułek nasennych i popijając jewhisky. Zostawiła notatkę: „Życie stało się dla mnie nie do zniesienia…Wybaczcie mi”.

Całe życie porównywano ją do Kleopatry. Umalowała się i uczesała przedpołknięciem środków nasennych.

 

Foto: Janusz Stobiński

Pochowano ją na Cimetière de Montmartre w Paryżu; jejstatua naturalnej wielkości na pozłacanym grobie to jedna z najwspanialszychprac rzeźbiarskich na tym cmentarzu. Nie mogłam napatrzeć się na piersi. Pomyślałam, że taki „erotyczny” posąg nie byłby mile widziany na skim cmentarzu.
  
W 1997 róg ulicGirardon i Abreuvoir w Butte Montmartre w Paryżu został przemianowany na „PlaceDalida”. Tam stoi jej popiersie naturalnejwielkości. Piersi się błyszczą, bo aby mieć więcej szczęścia niż Dalida, trzeba dotknąć.

in / 1197 Views

2 komentarze

 • ~smuga2011 7 sierpnia 2011 at 07:09

  podoba mi się, choć weszłam tu przypadkowo. kobieta nietuzinkowa powinna być zawsze traktowana wyjątkowo. choć masz rację, my lubimy patos przede wszystkim. pozdrawiam

  Reply
 • ~benka 7 sierpnia 2011 at 09:29

  Życzę miłego ,w pełni satysfakcjonującego wypoczynku w uroczym Paryżu (lekko zazdroszczę;) ) Jestem po lekturze Pani najnowszej książki.. Piękna!!!! Szkoda mi było robić przerwy w czytaniu! Gratuluję talentu i -jako wierna czytelniczka, wręcz fanka! – proszę O JESZCZE! Pozdrawiam wakacyjnie! B.

  Reply
 • Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.