Inne

W domu, na krótko, więc o tym i tamtym…

W domu, na krótko

 

     Całe dwa dni w domu. Jakąż wartość ma wtedy każda godzina !

Najpierw zobaczyć dzieci i wnuki. Potem pozałatwiać, conajpilniejsze.

Poprowadzić spotkanie z pisarką w katowickiej bibliotece, odpowiedzieć na listy.


     Zmieniłam opony na zimowe. Opowiadałam o tym Remkowi.Powiedział, że jak ja coś załatwiam, to staję się silną śląską babą i z nikim się niepatyczkuję.

Było tak: zadzwoniłam do mechanika, zamówiłam zimowe opony do nowejmazdy, umówiłam się na określoną godzinę. Mechanik mówi, że to potrwa 20 minuti abym poczekała. 20 minut to dla mnie całe dwadzieścia minut, więcpowiedziałam, że zrobię w tym czasie zakupy i wrócę. Ledwie weszłam do sklepu,a mechanik dzwoni i pyta, gdzie mam klucze czy śruby do felg czy alufelg –diabli wiedzą, co on mówi, bo mówi szyfrem. Więc się zeźliłam od razu.

– Jak pan sądzi, gdzie mogę je mieć, bo w torebce ich niewidzę. Gdzie, pana zdaniem, przechowuje się takie klejnoty?

– Może w bagażniku, tam, gdzie zapasowa opona – mówi mechanik.

– No to niech pan najpierw sprawdzi, skoro zostawiłam panu auto,kluczyki i przechowuję u pana rzeczy potrzebne do wymiany – wrzasnęłam.

– Ty jesteś Elą Okupską polskiej literatury – powiedział Remek.

Elę Okupską, wspaniałą aktorkę, znają nie tylko widzowieTeatru Rozrywki. Na Śląsku jest uwielbiana. Songi Brechta ( i nie tylko) śpiewatak, ze klękajcie narody. Ela z zawodu wyuczonego jest ślusarzem.

 

Skoro o Remku  Grzeli mowa.Przeczytajcie jego wywiad z Renate Jett ( wczorajsze Wysokie Obcasy). Beczałam.

Ale też ostatnio mi rzewnie z wielu powodów.

By było rzewniej – wreszcie zobaczyłam „Tatarak”.

I do dziś słyszę słowa Krystyna Jandy: Jak ja mogłam wtedyzagrać? Jak mogłam?

Wiem, jak mogła. I dlaczego mogła. Nieraz reagowałam wprzeszłości podobnie. Do dziś za to płacę. To się zapisuje na ciele. Są potemrany, które zawsze bolą, mimo że zabliźnione.

 

Przeczytałam też reportaż Mariusza Szczygła w Dużym Formacie( z 8 października) „Dobrej zabawy z papieżem”. Autor potrafi patrzeć na Czechówokiem wytrawnego terapeuty, który jednocześnie jest i dobrym kumplem iukochanym wujkiem. Stwarza klimaciki i smaczki, zapisuje obrazy, które jak żywestają przed oczami. Choćby rozmowa z kasjerką na dworcu ( „Człowiek w życiumachał chorągiewką różnym potworom, może i papieżowi”).

Bardzo ciekawy fragment o Jezulatko (47 cm cudowna rzeźba Jezusapodobna do Małego Księcia z kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej). Jezulatko (śliczności slowo) uratował ponoć Pragę przed Szwedami w 1638 roku. Tutaj teżPaulo Coelho wymodlił sobie sławę.

 

O spotkaniach na Lubelszczyźnie następną razą. Czekam nafotki.

in / 956 Views

4 komentarze

 • agisia101 18 października 2009 at 19:26

  Hej !! Podoba mi się twój blog !! Przepraszam za SPAM ,ale jakoś trzeba żyć 🙂 Chciałam cię zaprosić na mój blog http://www.dreamers-world.blog.onet.pl. Blog da osób lubiących podróże i dla marzycieli ,no i dla cb też 🙂

  Reply
 • czak192@wp.pl 19 października 2009 at 17:37

  Oj, Marto! Wymieniłaś opony na zimowe, a u nas ( czyt. w Polsce ) ma być piękna, złota jesień, przynajmniej przez najbliższe 2 tygodnie. Tak mówią wszystkie znaki na niebie i ziemi. Czyli jednocześnie spóźniłaś sie z tym, bo za nami zima i pośpieszyłaś, bo przed nami ciepła jesień. Pozdrawiam jesiennie, Krystyna

  Reply
 • virginia79@poczta.onet.pl 20 października 2009 at 09:14

  Cholera, cholera, cholera !!! 🙂 Przegapiłam sobotnie Wysokie Obcasy, ale ze mnie cud miód blondynka :(A w sobotę też akurat oglądałam Tatarak. Łzy ciekły mi po policzkach. Z tego powodu, że nigdy nie będę taka silna jak Pani Krystyna Janda. Ta kobieta ma siły i zaparcia za cały polski żeński naród.Pozdrawiam serdecznie Pani Marto :)p.s skończyłam „Kobietę zaklętą w kamień” … niedługo kilka słów na jej temat napiszę u siebie. Ale dziękuję, tu i teraz, jest to książka z rodzaju tych, do których wracam po kilka razy.Virginia

  Reply
  • Marta 22 października 2009 at 14:44

   Dziękuję, juz przeczytalam. Dobre slowa dla mnie.A moze nie warto byc az tak silną?

   Reply

  Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.