Inne

Kotlecik schabowy sponiewierany

Kotlecik schabowysponiewierany

 

     W czasie podróżysamochodem jestem skazana na kotleciki schabowe.

Po latach doświadczeńjuż wiem, że zatrzymywać się trzeba nie tam, gdzie uroczo, tylko gdzie stoidużo tir-ów. Wtedy mam pewność, że jedzenie będzie proste, świeże i podaneszybko. Wystarczy zamówić tylko jedno danie, ponieważ są to porcje dlatir-owców, czyli ogromne. Z zaplecza kuchennego dochodzi stukanie kotletów, ato dobry znak, bo oznacza smażenie na bieżąco, a nie odgrzewanie po wielekroć.

Najlepsze są kotlecikischabowe sponiewierane w tartej bułce, a do tego buraczki. Tak zwany zestawsurówek grozi majonezem, poza tym wszystkie smakują tak samo, bez względu czysą kapustą białą, czerwoną, kiszoną czy pekińską.

     Dziś zapragnęłamodmiany. Uległam urokowi ślicznego dworku, skąpanego w złotych liściach otaczającychgo drzew. Zdziwił mnie szyld: kuchnia orientalna. Ale też od razu zachciało misię makaronu sojowego ze smażonymi jarzynami. Tego nigdy nie mieliśmy w menu,powiedziała pani w stroju ludowym, bynajmniej nie chińskim, ani wietnamskim. Okazałosię, że jest tylko wieprzowina w sosie słodko-kwaśnym, ewentualnie wołowina wtymże, no i ryż z jarzynami. Poprosiłam o ryż. Tylko? – zapytała kelnerka.

Uwielbiam to pytanie wrestauracjach.

Sala nosiła śladyślubnej polskiej balangi i ani jednego śladu Orientu.

Czekałam pół godziny.

Przede mną stanąłpółmisek rozciapanego ryżu rodem z pomidorowej gotowanej w przedszkolach,okraszonego ugotowaną kapustą, marchewką i kukurydzą. Pachniało toto vegetą lubwarzywkiem z proszku, czyli glutaminianem sodu. Ani kapki oliwy.

No to ja już wolęklasyczne kotleciki schabowe, przynajmniej wiem, co jem.

in / 717 Views

Brak komentarzy

Napisz swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.