Inne

Światowy Dzien Książki

 Dziś obchodzimy ŚwiatowyDzień Książki i Praw Autorskich.

  

Ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocjęczytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji Światowego Dnia Książki zrodził się w Katalonii. W 1926 rokuwystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznieobchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego.Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobietyczerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzegosmoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami wpostaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tymdniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i IncaGarcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się wedługkalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten samdzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy,np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla iManuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycjata kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. ObecnieŚwiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – odNowej Zelandii po Kanadę.

W roku 2009, po raz trzeci, będziemy go obchodzić również w Polsce.

Jadęświętować.

Ztej okazji 3 pierwszym osobom, które skomentują dzisiaj mój blog, podaruję

„KarolinęXL”.

Trochęczerwieni na cały dzień.

  

 

in / 3345 Views

19 komentarzy

 • bamba3@op.pl 23 kwietnia 2009 at 22:01

  niezłe skorzystałam z takiej promocji, w jednym empiku kupiłam 3 małe ksiazeczki i jedna była za darmo (za jeden grosz) i w drugim początkowo wybrałam dwie i pani w kasie nalegała żebym koniecznie sobie jeszcze jedną wybrała 😛 w końcu uległam i w sumie na dobre mi to wyszło 😛

  Reply
 • koffanaar@buziaczek.pl 23 kwietnia 2009 at 22:42

  Jeszcze raz wszystkiego najlepszego i dalszych sukcesów! Dziękuję za wszystko. PozdrawiamAnia

  Reply
 • 1 2

  Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.