Inne

Wyspa klucz z noty wydawniczej

Z noty wydawniczej:
Małgorzata Szejnert, autorka książki Czarny ogród,zabiera nas tym razem w daleką podróż na Ellis Island, małą wyspę uwybrzeży Nowego Jorku, która przez lata była nazywana „bramą doAmeryki”. Od końca XIX wieku do lat 50. wieku XX mieściło się na niejcentrum przyjmowania imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych.W tym czasie przez wyspę przewinęło się blisko 12 milionów osób.
Większośćprzebywała na niej zaledwie kilka godzin. Ci, którzy mieli mniejszczęścia, spędzali tam nawet do kilkunastu miesięcy, przechodzącdługotrwałą kwarantannę i najróżniejsze badania. Inni zaś byli poprostu odsyłani z powrotem, ponieważ zgodnie z ustawami imigracyjnymizakaz wstępu obejmował: „idiotów, chorych umysłowo, nędzarzy,poligamistów, osoby, które mogą się stać ciężarem publicznym, cierpiąna odrażające lub niebezpieczne choroby zakaźne, były skazane zazbrodnie lub inne haniebne przestępstwa, dopuściły się wykroczeńprzeciw moralności” oraz tych, którzy nie mieli pieniędzy na podróż wgłąb kraju.
Autorka nie tylko śledzi dramatyczne losy emigrantówpolskich, żydowskich, niemieckich czy włoskich, ale dzięki ogromnejreporterskiej pasji i dociekliwości ożywia postaci pracowników stacjina Ellis Island – lekarzy, pielęgniarek, komisarzy, tłumaczy orazopiekunek społecznych, a nawet przyzwoitek.
To fascynujący reportaż, bogato ilustrowany unikatowymi zdjęciami archiwalnymi.

in / 880 Views

2 komentarze

 • pitbulls11@onet.eu 4 kwietnia 2009 at 11:47

  Fajny blog…Jak chcesz to zajrzyj…http://pitbulls.blog.onet.plpzdr.

  Reply
 • Mahi 4 kwietnia 2009 at 18:10

  O wyspie wiem tylko tyle, ile przeczytałam o niej w „Jeźdźcu Miedzianym” Paulliny Simons 🙂

  Reply
 • Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.