Inne

Cyz zły czy chory?

Pytanie: czy psychopata jest człowiekiem złym, a nawet diabolicznym czy chorym?

 

      Psychopaci nie są ludźmi zdezorientowanymi, niemającymi kontaktu  z rzeczywistoscią,ani nie cierpią na urojenia, halucynacje, wewnętrzny dyskomfort, jak w przypadku chorób psychicznych. Psychopatia to zespoł społecznie dewiacyjnych zachowań oraz cech osobowościowych. Psychopaci spełniają kryteria zdrowia psychicznego obowiazujące współcześnie w systemie prawnym i psychiatrii. Rozumieją zasady społeczne oraz konwencjonalne znaczenie dobra i zla, są świadomi potencjanych konsekwencji czynów, ale ta wiedza nie odstrasza ich od działan.

      Wielu ludzi wykoleja się ze względu na środowisko, ale psychopaci wydają się wykolejeni od początku. Przyczyny psychopatii nie są stwierdzone definitywnie, naukowcy przypuszczają, że psychopatia jest zaburzeniem czynników genetycznch i biologicznych,  a także wpływów srodowiska. Czynniki genetyczne warunkują  podstawy funkcjonowania mózgu. Badania wskazują, że jakość życia rodzinnego nie  miała najmniejszego wpływu na początek dzialaności przestępczej psychopatów. Niezależnie od tego, czy rodzina była stabilna czy niestabilna, psychopaci odpowiadali przed sądem po raz pierwszy przeciętnie jako osoby 14-letnie. Rodzicielska postawa najczęsciej nie decyduje  o zasadniczych elementach psychopatii, może jednak oddziaływać na rozwój i sposób objawiania się tego syndromu.

     Właściwie sprawa jest beznadziejna. Psychoterapia nie przynosi efektów. Psychopaci są na ogół zadowoleni z siebie, nie szukają pomocy. Jeśli rozpoczną leczenie, stwarzają pozory zaangażowania, często dominują podczas sesji i wyprowadzają w pole psychoterapeutów. Są odporni na wszytekie metody leczenia i nadzoru.

Co robić, skoro nic nie działa?

Oczywiście rozważam tutaj sytuację, że masz do czynienia nie z seryjnym mordercą, ale kolegą z pracy, mężem, kochankiem, sąsiadem, kumplem.

Jeśli masz męża psychopatę albo kogokolwiek w swoim otoczeniu, to przestań się mamić tym, ze on się zmieni. Bo się nie zmieni. Uciekaj, póki nie jest za późno. Bądź mądrzejsza i poznaj naturę tych dwunożnych drapieżców, tyranów, oszustów, nie daj się zwieść uśmiechom, obietnicom, pięknym słowom i oczom. Nie zakładaj klapek na oczy. Nie rozpowiadaj o swojej samotności przystojnym nieznajomym. Nie współczuj tak łatwo i byle komu. Pamiętaj, w zetknięciu z psychopatą, jesteś zawsze przegrana. On pójdzie dalej, bez wyrzutów suemienia, bo on nie ma sumienia. Ty zostaniesz z pokruszonym życiem, bez pieniędzy i wiary w ludzi.

in / 1164 Views

9 komentarzy

 • ~Kinga 21 sierpnia 2008 at 10:21

  Trudno powiedzieć, tacy ludzie są do wszystkiego zdolni. Nie zawsze da się takim pomóc ale jeśli on (psychopata) tego chcieć będzie to może powinniśmy w niego choć troszkę uwierzyć nie sądzi Pani?

  Reply
  • ~Patrycja 21 sierpnia 2008 at 22:01

   Uwierzyć psychopacie? Przeciez caly ten tekst jest o tym, ze nie mozna tego robić ! Psychopata to psychopata, a nie dobry czlowiek, ktory tylko zbładził i trzeba mu podac rękę.

   Reply
 • frunika@poczta.onet.pl 21 sierpnia 2008 at 11:40

  Ale ileż można probować? Kingo znasz kogoś kto jest tzw. psychopata i kto faktycznie sie zmienił? Miałam takiego człowieka przy swym boku i do momentu gdy nie zaczełam być wobec niego bezlitosna ,w przekazywaniu mu swych uczuc a raczeczej mowieniu o ich braku nie moglam sie od niego wyzwolić. Astyna

  Reply
 • kinga9955@onet.eu 21 sierpnia 2008 at 16:19

  Hmm owszem,znam. Gdy żona powiedziała mu że nie ma zamiaru się z nim męczyć i wniosła pozew o rozwód ten mężczyzna zmienił się. (Raczej na lepsze bo małżeństwem są do dziś a to było jakieś 3lata temu )

  Reply
  • ~Marta 21 sierpnia 2008 at 19:35

   No to nie był psychopatą, tylko czlowiekiem z problemami. Skoro się zmienił, to znaczy, ze potrafil kochac. Psychopata nie ma uczuć ani wyższych,ani żadnych.

   Reply
 • ~kinga 22 sierpnia 2008 at 20:20

  No chyba że tak…. ale najważniejsze że się zmienił

  Reply
 • ~Fanka 23 sierpnia 2008 at 19:24

  Uwielbiam pani książki! Są super szczegolnie Magda doc. i Paulina doc. nigdy nie czytalam lepszej książki. Gratuluje pani:) Może mi pani jeszcze jakąś poleci rownie dobrą????:)

  Reply
  • ~Margaret 23 sierpnia 2008 at 20:23

   Zapytaj czytelników. To oni sa od oceniania powieści, nie autor. Pozdrawiam

   Reply
   • ~Fanka 24 sierpnia 2008 at 18:02

    Hmm szkoda ale zapytam chociaz i tak juz wiekszosc przeczytałam….

    Reply

  Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.