Inne

Kronos Quartet

Kronos Quartet

 

Dziśo 20.00 idę na koncert Kronos Quartet, już po raz drugi w życiu, więc cieszęsię bardzo.

      Kronos Quartet to wielbieni nacałym świecie, wielcy wykonawcy muzyki zarówno poważnej, jak i popularnej,mający na koncie ponad sto płyt (w tym niezapomniany soundtrack do „Requiem dlasnu”).
Ich katowicki koncert będzie nie tylko znaczący, ale również symboliczny.Program wypełnią kwartety Henryka Mikołaja Góreckiego. Jeden z nich – IIIKwartet smyczkowy „Pieśni Śpiewają” („…songs are sung”) – powstał na specjalnezamówienie Kronosa. Prapremierowe wykonanie utworu odbyło się w październiku2005 roku w Bielsku-Białej. W marcu następnego roku kompozycję zagrano po razpierwszy w Nowym Jorku. Jej autor zapowiedział obecność na katowickimkoncercie. Muzycy Kronosa napisali w liście do organizatorów festiwalu, żelistopadowy występ uważają za być może najważniejszy tegoroczny koncert ipodchodzą do niego z niezwykłym entuzjazmem.

       Zespół powstał w 1973 roku, założony przez Davida Harringtona. W repertuarzekwartetu są dzieła Dymitra Szostakowicza, Beli Bartoka i Charlesa Ivesa, HenrykaMikołaja Góreckiego, ponadto eksperymentalne kompozycje Johna Cage’a, utworyAstora Piazzolli, Theloniousa Monka i Duke’a Ellingtona, Jimiego Hendrixa,Philipa Glassa, Johna Zorna i Ornette’a Colemana.
Kronos występuje co roku z ponad setką koncertów w najbardziej prestiżowychsalach, klubach jazzowych i na festiwalach na całym świecie. Otrzymał wielenagród międzynarodowych. Najwyższe wyróżnienia, w tym Grammy, zdobyło takżeponad 30 płyt kwartetu. Artyści występowali z wieloma gwiazdami muzyki popularnej,jazzu i folku, takimi jak Allen Ginsberg, Tom Waits, David Bowie, Dave Matthewsi Nelly Furtado. Znani są także z międzykulturowych inspiracji, będąc aktywnymiw dziedzinie World Music. Jedną z najciekawszych realizacji zespołu w tymzakresie była płyta „Pieces of Africa”, zawierająca utwory kompozytorówCzarnego Kontynentu, czerpiących z tradycyjnej muzyki afrykańskiej.

      Dla nowojorskich muzyków specjalniekomponują m.in.: Amerykanie Philip Glass, Steve Reich, Terry Riley, John Zorn,Fin Aulis Sallinen, Niemiec Alfred Schnittke, Libańczyk Rabih Abou-Khalil,łączący jazz z muzyką arabską i wielu innych. Jednak niezależnie od kompozytoraczy gatunku muzycznego, Kronos Quartet zawsze zachwyca perfekcyjnym wykonaniem.Amerykański magazyn „Rolling Stones” porównał rangę i znaczenie kwartetu dotwórczości Beatlesów.

  

in / 939 Views

2 komentarze

 • ~Jula 10 listopada 2007 at 18:49

  Och, to życzę miłej zabawy i wypoczynku. Proszę podzielić się wrażeniami z występu! 😀

  Reply
 • ~Paula 10 listopada 2007 at 22:15

  Nie znam tego zespołu… 🙁 Ale mam nadzieję, ze spodoba się pani na koncercie 🙂

  Reply
 • Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.