Inne

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna

 

Znam ludzi bardzointeligentnych, z wysokim IQ, z ukończonymi kilkoma fakultetami, z doktoratami,którzy ani trochę nie radzą sobie w życiu. Intelektualnie są gigantami, ale ichinteligencja emocjonalna ( IE ) jest na poziomie o wiele niższym. Nie sąlubiani, nie mają przyjaciół.  Ichrzekoma asertywność graniczy z elegancją chamów. W rezultacie  nie udaje im się życie zawodowe, wyraźniemarnują swój talent, chodzą z głową w chmurach, odgryzają się innym bez powodu,bo w ich mniemaniu wszyscy inni nie dorastają im do pięt.

 

Czym więc jest to IE?

To mieszanina kilku umiejętności.

 1. Ważna jest empatia – umiejętność spojrzenia na sprawy z perspektywy drugiego człowieka, umiejętność wczucia się w drugiego. Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe – mówiła moja babcia.  Wystarczyło podstawić siebie w miejsce tego, któremu się zrobiło przykrość.
 2. Ważna jest samoświadomość – czyli rozumienie własnych stanów uczuciowych, zdolności i tego, jak wpływają na nas i na otoczenie, także wiara we własne możliwości.
 3. Umiejętność kontrolowania swoich emocji, panowania nad nimi – to pozwala rozpoznawać  sytuacje społeczne, utrzymywać dobre kontakty z innymi, wykorzystywać to w życiu zawodowym i prywatnym.
 4. Posiadanie motywacji – to pomaga realizować własne uświadomione cele.

 

PS.  Janusz przeczytał posto spalonej kawiarce, hihi.

Pozdrawiam z Rzeszowa.

in / 1345 Views

8 komentarzy

 • ~Agnieszka 10 października 2007 at 21:26

  Właśnie o tym opowiadała mi moja nauczycielka biologii na ostatniej lekcji. Za dużo zbiegów okoliczności ostatnio w moim życiu.Ja pozostaję w błogiej nieświadomości, swojego IQ nie znam.Z IE wydaje mi się, że źle u mnie nie jest ;)Ja pozdrawiam nie z Rzeszowa, a ze Śląska.

  Reply
 • ~Basiula 10 października 2007 at 22:33

  To bardzo ważne co Pani napisała. Teraz coraz trudniej spotkać ludzi, którzy potrafią wczuć się w sytuację drugiej osoby. Zauważyłam, że osoby wyniosłe nie mają odruchów ludzkich. Ważny jest pieniądz i pozycja…Gdzie w tym wszystkim ludzka życzliwość?!

  Reply
 • ~sil 10 października 2007 at 22:57

  IE może być również przekleństwem, tak jak to jest w moim przypadku. inteligencji, mówiąc niezbyt skromnie, trochę jest, za to IE o wiele za dużo. to boli, gdy sobie z emocjami i empatią nie można poradzić, wie Pani?

  Reply
  • Marta 11 października 2007 at 07:29

   Myslę, ze nie jest przeklenstwem, jest darem. IE polega takze na umiejetnosci wywazenia spraw, rozeznania, a Ty chyba mylisz IE z nadwrazliwoscią. Ludziom nadwrazliwym oczywiscie trudniej w zyciu, bo maja cienką skórę i wszystko ich bardziej dotyka, boli. Pozdrawiam.

   Reply
   • ~sil 11 października 2007 at 17:44

    pewnie ma Pani rację.

    Reply
 • ~Beata 11 października 2007 at 14:55

  Nie wiem jakie jest moje IQ i pierwszy raz słyszę o IE, ale dziś usłyszałam Pani nazwisko po raz pierwszy- w Mielcu- i jak czytała Pani fragmenty swoich książek zrozumiałam, że literatura nie jest taka zła 🙂 Nie wiem skąd, ale po przyjściu do domu miałam ochotę zobaczyć tego bloga i to nie ze względu na zięcia 🙂 Co prawda nie używam słów typu : izba, ale w pani książce zobaczyłam coś 'kapitalnego’ . Kto wie… Kobieta zmienną jest a ja już od wakacji szukam jakiejś fajnej książki, która mnie na serio zainteresuje 🙂 Chyba już znalazłam.. teraz mszę szukać wolnego czasu 🙂 co do notki : w większości wybieramy przyjaciół nie ze względu na IQ , inteligencje (choć nie wszyscy chcą zadawać się z głupkowatymi błaznami) ale głównie najbardziej przyglądamy się IE… choć nie mogę powiedzieć ze jeśli ktoś ma niższe IE czy tam IQ jest gorszy i nie mogę go polubić 🙂 Kwestia człowieka 🙂 POzdrawiam

  Reply
 • ~Mila 11 października 2007 at 22:56

  A jak się nie ma ani jednej ani drugiej to co się robi? Bo najwięcej samobójstw zdarza się w poniedziałki…

  Reply
  • ~Marta 12 października 2007 at 07:06

   Mila, samoójstwo popełnia człowiek chory, w depresji, próbuje je popelnic czlowiek wołający o pomoc.Kazdy ma jakąs inteligencję, tylko rózne są jej poziomy. Usmiechnij się.

   Reply

  Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.