Inne

Leniwa sobota

 

     Upał,sobota.

     Dopadłomnie lenistwo, na które absolutnie nie mogę sobie pozwolić. W poniedziałekprowadzę spotkanie z prof. dr. hab. Tadeuszem Sławkiem, który był przez dwiekadencje rektorem Uniwersytetu Śląskiego, a do 14 maja muszę oddać poprawionąpowieść ( to death line). Janusz pracuje nad okładką, Mordas leży rozłożony nacałą długość, a ja siedzę na balkonie, w kwiatach. O, matko, nie mam siły naNIC. Przeczytałam Wysokie Obcasy. Przypomniałam sobie, że o rektorze napisałamjakiś fragment w 3 części powieści o Agatonie. Rzeczywiście, sprawdziłam.Agaton w rozmowie z Magillą: „Rektor uniwersytetu mówi w wywiadzie, że młodzieżsię garnie do wiedzy i że ten Śląsk kiedyś będzie stał nauką i kulturą. A pozatym ten rektor jest taki przystojny i ma długie włosy, i brodę, i jest poetą, iuczonym, i z tym superkontrabasistą występuje na scenie, recytując angielskichpoetów. Takiego rektora mieć za rektora…”.

     Śląskkulturą bynajmniej nie stoi, ale profesor, który był rektorem, jest nadalprzystojny i ciągle ma długie włosy, a poza tym jest jednym z mądrzejszychludzi, jakich znam i podziwiam.

     Ciągleteż myślę o powieści, którą przeczytałam: „Opowieść o Blanche i Marie” PeraOlova Enquista w tłumaczeniu Iwony Jędrzejewskiej. To wielka księga oniesprawiedliwości wobec kobiet. Już wiem, że to jedna z najważniejszychksiążek, jakie przeczytałam w tym roku.  Jestto opowieść o trzech kobietach: Blanche Wittman, słynnej pacjentce profesoraCharcota, której „histeryczne występy” oglądali m.in. Strindberg i Freud; oMarii Skłodowskiej-Curie, uwikłanej po śmierci męża w romans z PaulemLangevinem; o tancerce Jane Avril, którą portretował Toulouse-Lautrec.

Totakże opowieść o miłości i cenie, jaką kobiety muszą za nią zapłacić. Wstrząsającahistoria ! Maria Skłodowska-Curie stała się moją bratnią duszą. Dołączyła doinnych bratnich: Anne Sexton, Sydonii von Borck, Sylwii Plath, HelenyModrzejewskiej….

      O,jak dobrze na tym balkonie !

      Niechmnie ktoś wreszcie z niego pogoni i każe mi się zabrać do roboty, buuuu.

 

 

 

in / 1197 Views

4 komentarze

 • ~babatendai 9 czerwca 2007 at 22:53

  a ja myślę,że aktualna afrykańska ciepłota zachęca nas do lenistwa…aaa…! hehehe..! buziaki rabarbarowe!

  Reply
  • ~marta 13 czerwca 2007 at 21:22

   no, wlasnie, wlasnie, tylko czlowiek czuje się rozdarty, jesli leniwieje, a praca czeka, choc niektorzy ją zestawiają z zającem. Buźka.

   Reply
 • ~lilitch 12 czerwca 2007 at 12:30

  to nie lenistwo…jak mowi moj przyjaciel poprostu ma pani zawyzone wymagania motywacyjne;)

  Reply
  • Marta 13 czerwca 2007 at 21:22

   To straszna wada, prawda?

   Reply

  Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.