Inne

spektakl -czytanie dramatu

     Zapraszam na czytanie dramatu „Któremu serce dasz”.
Zapraszam wszystkich, choć wiem, że jeśli ktoś mieszka daleko, to nie zdobędzie się na taki heroiczny czyn.
Choć kto wie?
      Mój Idealny Czytelnik, Marcin, pojechał kiedyś na promocję ksiązki do Gdańska ( z Będzina, czyli prawie 600 km). Był to czas, kiedy nie opuszczał moich spotkań.  No, cóż, młodość bywa szalona. Marcin do tej pory jest szalony. Zatelefonował niedawno, że przyjeżdża, bo ma ochotę porozmawiać ze mną, jedząc na krakowskim rynku szarlotkę na ciepło z bitą śmietaną, lodami, polaną alkoholem. Drobiazg, on przyleciał z Londynu do Krakowa, ja dojechałam z Katowic.
     Czytanie dramatu to nowa moda działań w teatrze. Aktorzy przygotowują interpretację, ale nie znają tekstu na pamięć, tylko go czytają. Czyli jest to rodzaj czytanej próby. Czasem taka próba jest przygotowana perfekcyjnie, zdarzało się, że bywała lepsza niż przygotowany potem spektakl. „Czytanie” jest jednorazowe, więc to rodzaj niepowtarzalnego spektaklu, jednorazowej prezentacji. Teatr w ten sposób testuje tekst, bada odbiór. Jest to też okazja do rozmowy z autorem i aktorami.
     Mam potrzebę spróbowania swoich sił w dramacie. Od zawsze byłam pomiędzy literaturą i teatrem. Przez kilka lat pisałam o teatrze, recenzując spektakle dla „Gońca Teatralnego”, „Teatru”, także innych czasopism. Bywałam na różnych festiwalach teatralnych, w tym na wymarzonym w Avignon, przez całe 3 tygodnie.
Zrobiłam także swój autorski, poetycki spektakl pod tytułem „Zapłakać czerwonym deszczem” ( Teatr Śląski, Scena w Malarni). Pracowałam przez kilka lat w Teatrze Dzieci Zagłębia jako kierownik literacki. Współpracowałam z Peterem Nosalkiem ( reżyser), tłumaczyłam  bajki z czeskiego i pisałam piosenki do tychże bajek ( Teatr Laki i Aktora w Opolu, Przygody malutkiej czarownicy), do teatru „Lalka” w Warszawie ( Opowieść o miłości, o drzewie, o tobie”).
     Studencki Teatr Korba ( Wrocław) zrobił monodram na podstawie mojego opowiadania „Alicja w Krainie Komórkowców”. Teatr Mały w Lesznie prezentował spektakl „Kochać” ( scenariusz na podstawie moich kilku opowiadań pisał Włodzimierz Jędrzejczak).
Bardzo chciałabym, aby ten tekst się spodobał, choć oczywiście temat jest kontrowersyjny.

    

in / 1103 Views

2 komentarze

 • ~Julia 27 lutego 2007 at 23:17

  Ja na pewno się wybieram Pani Marto.Miejsca juz dawno zarezerwowne;-)Teraz pozostaje tylko czekać niecierpliwie czwartku…Pozdrawiam ciepło.

  Reply
 • ~Jana 28 lutego 2007 at 10:52

  Jaka szkoda, ze mnie tam nie bedzie. Czuje sie jak ta ksiezniczka z kawalu. Ale trzymam kciuki i czekam na sprawozdanie ze spektaklu czy tez czytania. Serdecznie pozdrawiam.

  Reply
 • Napisz swoją opinię

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.