Codziennik, Spotkania

„Popełnić” wiersz, książkę

„Popełnić” wiersz, książkę

Często bywam przedstawiana tak:

Marta Fox, pisarka, która popełniła ponad 40 książek.

Czasownik „popełnić” łączy się z nazwami zjawisk ocenianych negatywnie. Popełnić można błąd, grzech, zbrodnię. Czasami ktoś mówi, że w młodości popełnił dwa wiersze. Jest to wówczas wyraz kokieterii, może przyznania się do błędu, autoironii. I wtedy jest to do przyjęcia. Tyle że osoba, która mnie przedstawiała używa go w znaczeniu „stworzyć”, „napisać”, nie zamierzała mnie tym „popełniła” dotknąć, nie oceniła mojej twórczości negatywnie.

W ostatnich latach  nie mówi się już: zrobiłam zdjęcie, ugotowałam obiad, przygotowałam projekt, tylko właśnie „popełniłam”. I nikt przy tym nie puszcza oka, nie składa samokrytyki i nie ocenia się negatywnie. Dzisiaj z tym „popełnianiem” to już jest maniera. Dla mnie nie do przyjęcia.

Mili Państwo, Drodzy Czytelnicy, Szanowni Bibliotekarze,

oświadczam, że nie popełniłam ani jednej książki !  W moim odczuciu ja je napisałam, stworzyłam. Jeśli ktoś uważa, że którąś z nich „popełniłam”, proszę, niech uzasadni, na czym polega jej marna wartość.

Przyznaję natomiast, że w życiu popełniłam wiele błędów. Spotkała mnie kara, odpokutowałam, próbowałam zadośćuczynić, choć z tym najtrudniej. Bez moich błędów nie byłabym w tym miejscu, gdzie jestem, nie myślałabym, jak myślę. Podoba mi się mój obecny „status”. Los był dla mnie łaskawy, choć kazał mi harować, i iść pod górkę, czego nie lubię, bo góry wolę podziwiać z tarasu.

in / 424 Views

1 komentarz

 • Barbara 1 grudnia 2019 at 11:03

  Droga Marto,

  « Obserwuję » Polskę z Paryża i dzięki Tobie dowiedziałam się że dostał się do obiegu języcznego jakiś niedorzeczny „przekręt” językowy.
  Świadczyłoby to o tym że Polacy za mało czytają dobrych autorów, ba …. za mało słuchają swoich rodaków prawidłowo posługujących się polskim językiem … a może nawet za mało zastanawiają się nad głębokim znaczeniem słów …
  no bo przecież nie podejrzewam żeby coraz więcej ludzi używając nowego znaczenia słowa „popełnić” chciało celowo w ten sposób poniżać wartość tych którzy dokonali czegoś większego niż oni sami ..

  Pozdrawiam Cię serdecznie
  Basia

  Reply
 • Napisz swoją opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.